18000 Sokak No:35 Alaçatı, İzmir
+90 (0) 532 211 29 23

2019 SEZON AÇILIŞI KAŞ KAMPI

Mayıs ayı içerisinde ülkemizin en donanımlı iki serbest dalış okulu Egesub Freediving ve Life Aquatic Freediving ile Kaşta sezon açılışı kampımızı gerçekleştirdik.

Her sene geleneksel hale getirmeye çalıştığımız bu verimli antrenman günleri, genelde yaz mevsiminin sonunda yapılan Türkiye Şampiyonaları için büyük avantaj sağlıyor. Kış dönemini güçlü havuz antrenmanları ile geçirdiyseniz, eşitleme becerilerinize ve tekniğinize odaklanarak bu tarz kamplar sayesinde yeni derinliklere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Daha önce yüzeysel yaptığım kış havuz antrenmanlarını bu kış biraz daha kuru statik ve karbondioksit tablolarıyla destekledim. Bu sebeple Kaştaki bu kampta beklentimden daha fazlasını bir haftada aldım. Fakat kendi badiniz veya arkadaşınızla yaptığınız antrenmanlardan aldığınızdan çok daha fazlasını, bu tarz antrenman kamplarında alıyorsunuz. Sebebi de eğitmeninizin size sağladığı geri bildirimler sayesinde anlık olarak hatalarınızı düzeltebilme şansınız oluyor. Aldığınız eğitimin derecesi her ne olursa olsun, tekrardan gelen konfor ile tekniğinizi geliştirebiliyorsunuz. Birazdan bunun detaylarından ve neler yaşadığımdan bahsedeceğim.

Bize Kaşta en iyi koşulları sağlayan Life Aquatic Serbest Dalış Okulu ve bulunduğu Kaş Kamping, bu spor için eşsiz bir konuma sahip. Her derinliği kolaylıkla bulabileceğiniz konumda. Kamptaki arkadaşlık da ortamı belki de bu sporun en cezbedici yanlarında biri.

Bu sene daha önceki yıllardan farklı olarak bi-fin (çift palet) antrenmanıyla başlamayı tercih ettim. Tabii ki bu tarz planları kamp başlamadan önce hesaplıyorum. Dinleneceğim günleri de önceden hesaplayıp kamp planımı yapmak mental olarak beni rahatlatıyor.  Böylelikle rutin bir kamp psikolojisine giriyorsunuz.

Çift palet dalışını, kampın ikinci günü sonunda bırakacağımı planlasam da verimli dalışlar devam ettikçe kamp’ın sonuna kadar çift palet antrenmanlarını sürdürdüm. Burada kış antrenmanlarımın  etkisi çok fazla. Kışın güçlü kalıp dip sürenize güvenmek size derin dalışlarda ciddi güven sağlamakta. Kamp süresince palet tekniğine ve disiplinine ek olarak, derin dalış eşitlemem de yaşadığım problemleri doğru tespitlerle aşmak, beklemediğim derinlikleri bana getirdi ve sezona bir hafta içerisinde güzel bir başlangıç yaptım. Her dalış seansı sonunda, sudan çıkmadan önce tekniğimde eksik hissettiğim noktaları çalışmak da dalış konforunuza ciddi şekilde etki etti.

Bu tarz bilgi alışverişini yapabileceğim donanımlı dostlarım ve badilerim olduğu için kendimi gerçekten şanslı hissediyorum. Kamp süresi boyunca yardımlarını esirgemeyen ve bize eşsiz konforlu bir serbest dalış ortamı yaratan öncelikle Life Aquatic Serbest Dalış Okulu Eğitmen Eğiticisi Adnan Yanbay’a, eğitmeni olduğum Egesub Serbest Dalış Okulu kurucusu L3 Eğitmeni Kemal Yayöz’e ve dostum-badim Engin Ünal’a çok teşekkür ederim.

 

Kıvanç Yücebaş

SSI L2 Serbest Dalış Eğitmeni

Egesub Frediving

 

Antrenman Kampı Dalış Malzemelerim;

Çift Palet : Cetma – Mantra Cwt Competition

Monopalet : Molchanov (Hardness:  2)

Dalış Elbisesi : 3 mm Elios Yamamoto

Dalış Maskesi : Salvimar Noah ve Hektometer

× WhatsApp İletişim