18000 Sokak No:35 Alaçatı, İzmir
+90 (0) 532 211 29 23

MedfIsh Serbest Dalış Festivali

MedfIsh Serbest Dalış Festivali

SSI serbest dalış egitimi alan serbest dalıcıların bulustugu festival  3-7 Ekim tarihleri arasında Bodrum-Gündoğan da Medfish Serbest Dalış okulu tarafından düzenlendi.

Ben de tüm katılımcılar gibi bir gün öncesinden Bodruma ulaştım. 3 Ekim sabahı saat 9:30 da Medfish Serbest Dalış okulunda hep birlikte toplandık. Tüm serbest dalıcılar hemen tanışıp kaynaştılar , herkes heyecanla programın nasıl olacağını bekliyordu. Festivalin bu süreçte nasıl şekilleneceğini konuşmak üzere Mehmet Arıkök önderliğinde bir toplantı yaptık.

Program şöyledi;
1. 2. ve 3. gün derinlik antrenmanları, 4. gün Statik Yarışması, 5. gün Derinlik yarışması.

Antrenmanlar üç eğitmen ( Mehmet ARIKÖK, Kemal YAYÖZ, Rahmi BİLEN ) gözetiminde gerçekleşti. Yarışmalar da aynı şekilde eğitmenler gözetiminde ve AIDA Serbest Dalış organizasyonunun kuralları çerçevesinde yapıldı.
Her katılımcı seviyeleri dahilinde makul kabul edilebilecek derinliklere dalabilecek sekilde bir eğitmen ile birlikte kendilerine ayrılan şamandıra başında antrenman yapacaktı.
Yapılacak antrenman öncesi sporcular planlarını bildirecek bu planlar dahilinde dalışlarını yapacaklardı. Toplantı sonucu her şey netleştikten sonra ilk antrenman günü için denize açıldık.
Dalış sahasına ulaştığımızda antrenman derinliklerine göre 3 farklı şamandıra başında gruplara ayrıldık.

Hava gayet güzel güneşli, deniz ise herzaman olduğu gibi durgundu. Biz eğitmenler de antrenman yapıyor olacak, ancak asıl olarak diğer sporculara güvenlik sağlamak ile sorumluyduk. Daha önceden planladığımız üzere sporcu arkadaşlar CTW (sabit ağırlık), FIM (ip destekli paletsiz dalış), DNF (Dinamik paletsiz dalış) gibi farklı disiplinlerde dalışlarını gercekleşirmek üzere Gündoğan’ın ılık sularına kendilerini bırakmışlardı.

İlk antrenman günü eğlenceli başlamış ve her şamandıradan farklı disiplinlerden tek tek PB ( Personal Best ) ler gelmeye başlamıştı…
Toplamda 2 seans şeklinde planladığımız ve yaptığımız antrenman dalışları sonunda karaya ayak basıp öğlen yemeği için üzerimizi değiştiriken herkesin yüzü gülüyordu. Yemekten sonra PB Board taki yeni rekorları tek tek değiştirdik. 2. Antrenman günün planını yaptıktan sonra herkes dinlenmek üzere ayrıldı.

2. gün sabahtan tekrardan Medfish Serbest Dalış Okulunda buluşup kısa bir toplantıdan sonra tekrar denize acıldık.
Her gecen gün sporcu arkadaşlar ısınıyor ve derinliklerde artıyordu..
Herkes son gün yapılacak olan Derinlik yarışması için planını netleştiriyor ve ona göre antrenmanlarını şekillendiriyordu. 2. ve 3. Antrenman günüde aynı şekilde keyifle bitmişti.

4. gün Statik yarışması için kurallar açıklanmıştı. Her sporcu anons ettiği süreye göre sıralanmış ve performanslarını sergileyecekleri saat kendilerine bildirilmişti. Her sporcu performansı için ısınmalarını takip eden süre sonunda kendilerine bildirilen saatte hakemlerin karşısındaki yerini almış olmalıydı. Herşey AIDA kurallarına göre olacağından yapılan performanslar puan usulü değerlendirilecekti. Yapılan yanlışlar eksi puan yada diskalifiye olarak sporculara geri döneceğinden herkes pür dikkatti. Ben ve Rahmi klasman dışı yarışmalara katılıyorduk ve açılış performansları bizlerden geliyordu.
Statik yarışması günü yine tüm sporcular anons ettikleri derecelerden daha iyi dereceler ile günü tamamlamıştı. Biz hakemler ise notlarımızı almış ve sonucları açıklamak üzere bir takım hesaplar yaptıktan sonra statik yarışmasınını sonuçlarını açıkladık.
Günün birincisi 4:30 luk derecesi ile İşbaran. ikincilite ise 4:29 ile Kıvanç onu takiben 3.lükte 3:36 ile Özgür’dü.  Günün sonunda ertesi gün yapılacak olan derinlik yarışması için tekrar her sporcu derinliklerini ve disiplinlerini anons etti.

Festivalin Son günü sabahtan yarışma için tekrar okulda buluştuk ve denize açıldık. Yarışma yapacagımız yere ulaştığımızda mükemmel deniz ve hava şartları herkesin yüzünü güldürüyordu.
Sırayla herkes yapacağı dalış için ısınma dalışlarını yapıyor ve kendisine önceden bildirilen vakitte yarışma dalışını yapmak üzere hakemlerin yanındaki yerini alıyordu. Her sporcu teker teker performanslarını sergiledi. Günün sonunda sadece bir sporcu ki oda yarışmanın en derin sporcularından Kıvanç anons ettiği 42m derinlik için yapacağı dalışta eşitleme sorunu yaşayıp 14m den geri dönmek zorunda kalınca kurallar gereği eksi puanların sahibi oldu. : (

Hesaplamalar sonucu sıralama değişmişti. Herkes sonuçların açıklanmasını heyecan ile bekliyordu.

Sonuçlar açıklandığında ilk üç şu şekilde oluştu:

1. İşbaran AKÇAYIR
ilk gün yaptığı 4:30 statik ve 2.gün 36m lik FIM dalışı ile toplamda 90 puan.

2. Özgür EKİNCİ
ilk gün yaptığı 3:36 statik ve 2.gün 38m lik CTW dalışı ile toplamda 81.2 puan.

3. Necati TAŞTAN
ilk gün yaptığı 2:58 statik ve 2.gün 25m lik CTW dalışı ile toplamda 60.6 puan.

5 günlük Festival sona ermişti. Herkesin yüzü gülüyordu, çok eğlenmiş çok gülmüştük daha şimdiden bir sonraki Festivali konuşmaya başlamıştık bile…

Bu güzel organizasyonu hayata geçiren Mehmet ARIKÖK’e, katılımlarıyla Festivale renk katan sporcu arkadaşlara ve emeği geçen herkese tek tek teşekkür ederim.

Yeni organizasyonlarda buluşmak üzere…

Kemal Yayöz

× WhatsApp İletişim